C jak część otwarta w domu

opublikowany12 lutego 2020

autor:Jaskrawa

kategoria:aranżacja wnętrz

podziel się: / /

projekty wnętrz rzeszów salon dom w łańcucie wizualizacja profesjonalne porady architekta wnętrz

Otwarta przestrzeń we wnętrzach mieszkalnych to trend obecny w architekturze od lat, dziś nie szokuje otwarta na salon kuchnia, dziwi zamknięta,  szczególnie w nowo wybudowanych domach. Klatka schodowa nie jest już ukrywana na peryferiach budynku, oprócz czysto technicznej funkcji, którą pełni stała się elementem wysoce dekoracyjnym, wygodne schody umieszczanym w sercu domu, przyciągają wzrok, wprowadzając dynamikę do wnętrza.

 

drewniana klatka schodowa projektowanie wnętrz aranżacja wnętrz Rzeszów wizualizacja wnętrz konsultacje z architektem Rzeszów

Część otwarta w domu, mimo podziału na poszczególne strefy użytkowe – kuchenną, jadalnianą, wypoczynkową czy komunikacyjną, powinna być zawsze traktowana jako jedno pomieszczenie. Salon, kuchnia i hall, jeżeli są otwarte – tworzą jedną tkankę, należy o tym pamiętać aranżując samodzielnie wnętrza.

Spójność  można uzyskać stosując jeden rodzaj materiału wykończeniowego na podłogach – drewno na całej płaszczyźnie, ewentualnie z fragmentami przełamanymi  kamieniem lub ceramiką w miejscach narażonych na podwyższoną eksploatację i kontakt z wodą. Wrażenie większej przestrzeni zagwarantuje, mimo użycia różnych materiałów wykończeniowych, zastosowanie  w nich jednakowej kolorystyki, bez wyraźnego odcięcia, podziału. Kolor ścian we wspólnej przestrzeni  również powinien być ten sam, mieszanie różnych jednakowo nasyconych odcieni  tej samej barwy, nie będzie widoczne  po pomalowaniu . Lepiej zastosować dodatkowy, bardziej intensywny kolor na pojedynczej ścianie np. w salonie, akcentując strefę wypoczynkową.

Dobór tekstyliów – zasłon, firan, dywanów czy tapicerki nie może być przypadkowy, najłatwiej użyć jednobarwnych tkanin w zbliżonej tonacji kolorystycznej. Decydując  się na wzorzyste materiały, bezpieczniej zastosować je w kilku dodatkach sąsiadujących ze sobą we wnętrzu, takich jak np. poduchy i dywan, większa ilość rozproszona w pomieszczeniu może wprowadzić chaos.

 

projektowanie eleganckich salonów domów i sklepów projektowanie mieszkań dobry projektant Rzezó

jak zaprojektować otwartą kuchnię z wyspą biała kuchni mdf na wymiar Rzeszów wizualizacje wnętrz profesjonalne porady aranżacja kuchni na wymiar

 

Kuchnia znajdująca się w części otwartej wymusza na domownikach utrzymanie szczególnego porządku, wymaga samodyscypliny, wszystkie czynności związane z gotowaniem generują bałagan. Odpowiednio pojemne szafki  powinny pomieścić wszystkie kuchenne akcesoria, wolne blaty to większy komfort użytkowania i piękniejsze wnętrze. Dla tych, którzy nie mają pedantycznej natury  rozwiązaniem może być przesłaniająca wyspa kuchenna z podniesionym blatem lub mobilna, przesuwna szklana ścianka.

 

tekst: architekt wnętrz Magdalena Mileszczyk-Zielińska „C jak część otwarta w domu”

foto źródło : Pinterest

przydatne projekty wnętrz : dom w Łańcuciehttp://www.jaskrawa.pl/?fw-portfolio=2042

 

 

 

3 comments
 • marysiasiuk
  Posted on 24 lutego 2020 at 8:08 am

  Super te otwarte kuchnie, ale tyle się trzeba nasprzątać, ale cóż ładnie wyglądają…

  Reply
  • Jaskrawa
   Posted on 27 lutego 2020 at 7:53 am

   Niestety, żeby było ładnie trzeba włożyć często sporo pracy, pozdrawiam 🙂

   Reply
 • KAROLINA9_8
  Posted on 8 maja 2021 at 6:13 pm

  Nie wyobrażam sobie zamkniętej kuchni, trzeba mieć kontakt z domownikami podczas gotowania, przydatny post

  Reply

skomentuj