E jak elektryka w projekcie domu

opublikowany12 marca 2020

autor:Jaskrawa

kategoria:aranżacja wnętrz

podziel się: / /

elektryka w domu projektowanie wnętrz rzeszów, wizualizacje, jaki architekt wnętrz

Planując samodzielnie rozkład oświetlenia w domu, należy w pierwszej kolejności określić  funkcje pomieszczeń, wyodrębnić w nich strefy – np. wejściową, kuchenną, jadalnianą, wypoczynkową, wstępnie je zaprojektować – ustalić rozmiar i położenie stołu, miejsce do oglądania telewizji, rozmieszczenie kanapy. Przy profesjonalnych projektach wnętrz tworzonych przez specjalistów, całość elektryki w domu określana jest po skończonym projekcie aranżacji, i ściśle z niego wynika. Pozwala to w późniejszym etapie wykańczania domu, uniknąć kłopotliwych przeróbek, ponownego angażowania fachowców.Główne punkty, umieszczane zwykle na suficie, aby dostatecznie rozświetlić całość pomieszczenia, powinny świecić światłem rozproszonym.

Do stworzenie odpowiedniego nastroju posłuży oświetlenie punktowe, akcentujące. Odpowiednio rozmieszczone, wydobędzie najciekawsze elementy w wystroju wnętrza, ukaże strukturę na  tapecie, zasłonie, skupi uwagę na obrazie, bądź dyskretnie podświetli schody. Stosowane najczęściej oprawy to  regulowane spoty, oczka z żarówkami o wąskim kącie świecenia. Subtelnie efekty można uzyskać wkomponowując oświetlenie we wnękach ścian, mebli czy sufitów podwieszanych, najczęściej w formie ukrytego, rozświetlonego pasa z taśmy LED.

Prócz doboru dopasowanych do stylu wnętrza opraw, należy pamiętać o właściwych żarówkach. Przy ich wyborze, oprócz mocy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na  temperaturę barwową , opisaną na opakowaniu. Nieodpowiednia może popsuć efekt końcowy, wprowadzić nieprzyjemny nastrój, zmieniając kolory w pomieszczeniach. Temperatura Określana  w Kelwinach (K) im niższa tym cieplejsze, sprzyjające relaksowi światło(2500 – 2700K), błogi nastrój zapewni oświetlenie zbliżone temperaturą do światła świecy (1500K) w modnych żarówkach vintage. Barwa zimna pobudza organizm do większej aktywności, lepiej sprawdzi się w biurze czy szkole(5000 -6000K).

 

projektant wnętrz Rzeszów, projekty domów Kraków, ładny projekt salonu, najlepszy projektant wnętrz w Rzeszowie, miedziane lampy do salonu, wizualizacje, nadzór autorski, dekoracja

Odpowiednia ilość gniazd wtykowych podnosi standard domu. Mała ilość może być uciążliwa, szczególnie w kuchni nad blatem roboczym, ich brak utrudnia codzienne funkcjonowanie. Projektując elektrykę należy przewidzieć umiejscowienie czajnika, tostera czy ekspresu, dodatkowo zostawiając wolne gniazda na sprzęt używany okazjonalnie. Częstym błędem, który wymusza zmiany w gotowej elektryce, jest umiejscowienie gniazd wtykowych bezpośrednio za sprzętem do zabudowy – lodówką czy piekarnikiem. Takie rozmieszczenie po włożeniu wtyczki,  powoduje odstawienie urządzenia od całości zabudowy kuchennej. Najwygodniej zrobić je w szafce obok, szczególnie w szufladach, które w razie potrzeby można wyjąć.

C.D.N…..

tekst : architekt wnętrz Magdalena Mileszczyk-Zielińska „E jak elektryka w projekcie domu”

foto źródło: Pinterest

przydatne projekty: DOM JEDNORODZINNYklasyczny dom w RzeszowieSALON OŚWIETLENIOWY PREDOM

…jak właściwie zaplanować rozmieszczenie i ilość oświetlenia w domu, ile gniazdek potrzeba w kuchni, czy do łazienki potrzebne są odpowiednie oprawy i gniazda wtykowe, co to jest temperatura barwowa i jaką temperaturę barwową żarówek wybrać do odpoczynku, czy inteligentne sterowanie oświetleniem w nowoczesnym domu jest niezbędne?

 

 

skomentuj