F jak farby do wnętrz

opublikowany7 kwietnia 2020

autor:Jaskrawa

kategoria:aranżacja wnętrz

podziel się: / /

paleta w kolorach ziemi , inspiracja kolorystyczna w projektowaniu wnętrz

Farba malarska, jako mieszanina spoiw mineralnych, organicznych, rozcieńczalników i wypełniaczy z dodatkiem odpowiednich pigmentów, jest najczęstszą formą dekoracji i zabezpieczenia ścian. Szeroki wachlarz produktów dostępny na rynku, zróżnicowany pod względem przeznaczenia, składu, sposobu krycia, stopnia połysku a przede wszystkim koloru, daje duże możliwości w aranżacji wnętrz.

Pomieszczenia wilgotne – łazienka, pralnia, kuchnia, wymagają użycia specjalnych produktów. Tam najlepiej sprawdzą się farby lateksowe –  elastyczne, paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie, doskonałe do mycia, dzięki śliskiej powłoce. Pomalowane farbą lateksową przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych ściany, nabierają  charakterystycznego, błyszczącego wykończenia. Elastyczna powłoka w trakcie użytkowania nie zmienia swojej struktury –  nie łuszczy się, nie pęka i nie odpryskuje.

W pozostałych pomieszczeniach można zastosować farby akrylowe wzbogacone o dodatki, takie jak działające bakteriobójczo, zapobiegając przy tym niebezpiecznemu dla zdrowia rozwojowi pleśni i grzybów srebro. Elastyczny silikon wzmaga odporność na zabrudzenia i ścieranie, podobnie jak teflon. Zastosowanie większego stężenia  żywic znacznie ją utwardza, chroniąc przed uszkodzeniem. Farba akrylowa na długi czas zachowa żywe kolory, jest odporna na działanie promieni słonecznych, nie blaknie i nie żółknie pod ich wpływem.

Zdecydowanie najlepszym jak dotąd produktem do malowania ścian wewnętrznych, jest farba ceramiczna. Zastosowane w niej cząsteczki ceramiczne tworzą bardzo gładką powierzchnię, na której trudniej osadza się kurz. Powierzchnia ściany uzyskuje piękną, nowoczesną, matową powierzchnię, która nie wybłyszcza się przy codziennym użytkowaniu, a nawet myciu przy użyciu chemicznych środków czystości. Niezwykle trwała i elegancka znajdzie zastosowanie również w łazience i kuchni.

Wymienione produkty są wodorozcieńczalne i łatwe w nanoszeniu. Wydajność zależna od stężenia dodatków użytych przez producentów, jednak zwykle wystarczy dwukrotne malowanie dla uzyskania dobrego krycia. W warunkach domowych do malowania ścian najlepiej użyć wałka. Bardzo przydatny jest specjalny wałek do odcięć, dzięki  niemu łączenie kolorów, w szczególności miejsce styku sufitów i ścian będzie idealną linią, bez użycia kłopotliwej i czasochłonnej taśmy malarskiej.

Gama farb gotowych dostępna na rynku jest olbrzymia. Obecnie kolory są tak projektowane, by sprostać najbardziej wymagającym klientom. Palety farb rozszerzane i uzupełniane na bieżąco, w zgodzie z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi. Naturalne tonacje, gustowne zestawienia to ogromne ułatwienie dla osób, które samodzielnie wybierają kolory.

Tam, gdzie kolor powinien być bardziej precyzyjny, idealnie dopasowany do mebli czy dodatków nieodzowne będzie skorzystanie z farb dostępnych z mieszalnika. Wzorniki w takim przypadku zawierają kilka tysięcy odcieni, możliwe jest dobranie właściwej barwy, lecz nie jest to łatwe.

Mała próbka  we wzorniku nie odda w całości wrażenia, jakie kolor wywołuje na ścianie. Zwykle duża powierzchnia pomalowana farbą, jest ciemniejsza, bardziej intensywna niż na próbce – szczególnie w kątach pomieszczeń. Wybierając odcień trzeba zwrócić uwagę  jakie  barwy wchodzą w jego skład, i  jakie są między nimi proporcje – to widać na paskach wzornika i w symbolach. Bezpiecznie jest zamówić w mieszalni małą ilość farby i wypróbować w konkretnym wnętrzu.

Uniwersalnym, międzynarodowym jest bogaty wzornik NCS oraz mniej rozbudowany RAL. System koloryzacji NCS określa procentowo udział w danym kolorze np. czerwieni(R), żółci(Y), niebieskiego(B).Wybierając konkretny symbol koloru, można go powtórzyć w mieszalniku u każdego producenta, niezależnie od gatunku farby. Dla przykładu grzejnik może mieć identyczny kolor jak ściana, na której się znajduje, mimo iż pomalowano go farbą proszkową.

 

Przy doborze kolorów do wnętrz trzeba pamiętać, że zimne odcienie optycznie powiększają pomieszczenie , ciepłe sprawiają, że ściany są jakby bliżej, a wnętrze odbierane jest jako mniejsze. Farba z połyskiem również powiększy przestrzeń, niestety  przy okazji uwypukli wszelkie niedoskonałości ściny, nie nadaje się na sufity. Wykończenie matowe, idealne na sufit, jest eleganckie i przytulne zarazem, dodatkowo  pomalowana powierzchnia  wydaje się bardziej gładka.

 

architekt wnętrz Magdalena Mileszczyk-Zielińska „F jak farby do wnętrz”

foto źródło: Pinterest

przydatne linki: B jak barwa w projektowaniu wnętrzA jak akcent we wnętrzu,

…jakie są rodzaje farb do wnętrz, czy pomalowane ściany można myć, jak korzystać ze wzorników farb, czy farby gotowe są lepsze od farb z mieszalnika, jak długo można przechowywać otwartą puszkę z farbą, czy farby są odporne z promieniowanie UVA i UVB i nie tracą koloru podczas użytkowania, jak dobierać kolory do wnętrz, dlaczego farba na wzorniku wygląda inaczej niż na ścianie, czym malować ściany, czym można pomalować ściany w łazience, czy są farby odporne na wodę,co to jest farba tablicowa, czy można zrobić ścianę magnetyczną w pokoju dziecka, czy nowoczesne farby są toksyczne …

 

skomentuj