B jak barwa w projektowaniu wnętrz

opublikowany30 stycznia 2020

autor:Jaskrawa

kategoria:aranżacja wnętrz

podziel się: / /

barwa we wnętrzu jaskrawa.pl blog

 

Kolor stanowi jeden z podstawowych elementów wystroju, wpływa na odbiór wnętrza, ostatecznie decydując  czy dobrze czujemy się w pomieszczeniu. Każdy człowiek ma swoje preferencje kolorystyczne, podświadomie czuje dobrą dla siebie energię płynącą z ulubionych barw. Mowa tu o wnętrzach mieszkalnych, bo te są osobiste i tworzą nierozerwalną całość z mentalnością mieszkańców. Biura czy powierzchnie handlowe, to odrębny temat  – tam kolor ma stymulować do pracy, w przypadku pierwszych, czy być modny,  przyciągać uwagę, czasem szokować  w drugim.

Temperamenty bywają różne, niektórzy potrzebują wyciszenia inni bodźca do działania. Osoby , które pragną wspomnianego spokoju, relaksu mają do dyspozycji paletę neutralnych kolorów, w których składzie znajdzie się dużo bieli bez dominacji konkretnych barw (czerwonej, zielonej, niebieskiej itd.)

Kolory neutralne to krem, kość słoniowa, beż czy szarość – dobrze użyć ich w meblach i naturalnych dodatkach. Połączone z dominującą w pomieszczeniu bielą, wniosą do niego poczucie spokoju,  relaksu, ukojenia, rozjaśnią optycznie.

Aby uniknąć wrażenia monotonii, w przypadku urządzania całego domu, można wykorzystać zróżnicowaną gamę neutralnych barw i nadać każdemu pomieszczeniu indywidualny charakter, posłużyć się innymi odcieniami jednej barwy, ważne aby wszystkie wnętrza były  ze sobą spójne.

wnętrze w pastelowych kolorach

Czerwień jest jedną z trzech barw podstawowych, najbardziej energetycznym kolorem. Ciemniejsze czerwienie, takie jak bordo, pięknie komponują się ze złotem i miedzią, tworząc  eleganckie, luksusowe przestrzenie, idealne w klasycznych wnętrzach.

Dla osób potrzebujących dodatkowych bodźców, do prawidłowego funkcjonowania,  można rozważyć użycie palety czerwieni i jej pochodnych. Ze względu na intensywność i ogromny ładunek energetyczny barwy czerwonej, należy używać jej z wyczuciem, jako ciepła barwa zastosowana na ścianach małych pomieszczeń, dodatkowo zmniejszy je optycznie.

wnętrze czerwień blog jaskrawa.pl

Ludzie odważni, dynamiczni, przebojowi mogą wybrać  kontrasty kolorystyczne – klasyczne połączenie czerni  i bieli daje zawsze modny, ponadczasowy  efekt zarówno w minimalistycznych wnętrzach jak i pełnym przepychu neoklasycznych stylizacjach.

Czarny  nadaje się idealnie do osiągnięcia kontrastu, zawsze wzbudza zainteresowanie i robi wrażenie. Jako kolor wiodący we wnętrzu, zastosowany z umiarem, jest odzwierciedleniem elegancji i wytworności wprowadza  teatralny klimat tworząc tło dla scen świetlnych, w nadmiarze przytłacza powodując negatywne skojarzenia.

Dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach z dużą ilością dziennego światła, jak i tych z właściwie zaprojektowanym sztucznym oświetleniem. Aranżację wnętrza z dużą ilością czerni i ciemnych kolorów lepiej powierzyć specjalistom, samemu trudno uzyskać pożądany balans między światłem a cieniem.

czarny kolor w jadalni blog jaskrawa.pl

Jeżeli trudno odkryć tę najlepszą dla swojego temperamentu i dobrego samopoczucia paletę  kolorystyczną, trzeba przyjrzeć się ulubionym barwom w przedmiotach dookoła, może to być element garderoby – koszula, krawat czy nawet ręcznik, chodzi o to aby kolor był widoczny na większej płaszczyźnie, następnie  dobrać  kolejne elementy kompozycji kolorystycznej  – np. kubek, kamyk czy zdjęcie, zestawiając wszystkie obok siebie. Pożądaną harmonię  kolorów uzyskamy, gdy w wyniku ich połączenia powstanie zrównoważony, kojący efekt i wizualna spójność. W ten sposób łatwiej ”doświadczyć koloru” często lepiej niż przy pomocy profesjonalnych wzorników. Powstały zestaw kolorystyczny to wytyczne dla wszystkich elementów, które powinny znaleźć się we wnętrzu.

tekst: architekt wnętrz Magdalena Mileszczyk-Zielińska ”B jak  barwa w projektowaniu wnętrz”

foto źródło : Pinterest, Pixabay

 

przydatne projekty wnętrz : CZARNY KAMIEŃklasyczny dom w Rzeszowiedom w Łańcuciedom architekta

 

5 comments
 • KAROLINA9_8
  Posted on 24 lutego 2020 at 8:03 am

  ja lubie naturalne kolory ziemi, sa zawsze modne i do wszystkiego pasują 🙂

  Reply
  • Jaskrawa
   Posted on 27 lutego 2020 at 7:52 am

   To prawda, taki zestaw jest ponadczasowo elegancki, pozdrawiam 🙂

   Reply
 • ...
  Posted on 7 kwietnia 2020 at 11:00 am

  […] B jak barwa w projektowaniu wnętrz, A jak akcent we wnętrzu, […]

  Reply
 • Kama borowiec
  Posted on 23 marca 2022 at 3:38 pm

  Teraz modny jest very Peri co pani na to?

  Reply
 • Jaskrawa
  Posted on 4 stycznia 2023 at 6:48 am

  każdy kolor można odpowiednio wkomponować, ja osobiście nie polecam tego koloru we wnętrzach, pozdrawiam

  Reply

skomentuj